ZiskejZdravi.cz

Měsíček lékařský - dar pro ženy i kůži

Květinové okvětní lístky měsíčku (Calendula officinalis), nebo měsíčku lékařského jsou dalším úžasným darem z Boží lékárny. K léčebným účelům byly využívány podle dochovaných zdrojů takřka už od 12. století. Měsíček má svůj původ ve středomoří, ale nyní se pěstuje jako okrasná rostlina po celém světě. Nicméně to ale není stejná odrůda, která je často v zahradách pěstována.

Měsíček má vysoký obsah flavonoidů - antioxidantů rostlinné báze, které chrání buňky před poškozením nestabilních molekul tzv. volných radikálů. Měsíček pomáhá v boji proti zánětům, virům a bakteriím. Měsíček patří do rodiny adstringentních (svíravých, stahujících) bylin.

Popis rostliny

Měsíček lékařský je jednoletá rostlina, které se daří v téměř jakékoliv půdě, ale lze ji obvykle nalézt v Evropě, západní Ázii a ve Spojených Státech. Patří do stejné rodiny jako sedmikrásky, chryzantémy a ambrózie. Rozvětvené stonky rostliny mohou růst do výšky od 30 do 60 cm. Kvete od časného jara až do prvních mrazíků. V medicíně se používají oranžovo-žluté okvětní lístky květin.

Použité části rostliny

K léčebným účelům se používají usušené okvětní lístky měsíčku. (při vlastním sběru sušte jednovrstvě bez průvanu na sítu. Předpokládaná doba sušení je 4-7 dní. Test správného usušení uděláte tak, že usušenou bylinku dáte do igelitového sáčku a pokud se sáček do 3 dnů neorosí, máte správně vysušeno. Při sušení v troubě by teplota neměla přesáhnout 30 °C )

Léčivé použití a indikace

Tradičně se měsíček používá k léčbě žaludečních nevolností a vředů, stejně tak i na zmírnění menstruačních křečí. Dnes je měsíček často využíván lokálně, to znamená, že se aplikuje na kůži.

Bylo prokázáno, že měsíček pomáhá rychleji hojit rány a to možná tím, že zvyšuje průtok krve a kyslíku do postižené oblasti, což tělu pomáhá při růstu nových tkání. Také se používá pro zlepšení hydratace pokožky a její pevnost. Sušené okvětní lístky měsíčku se používají na tinktury, masti a oplachování při léčbě popálenin, pohmožděnin a řezných ran, jakožto i drobných infekcí. Profesionální bylinkáři často doporučují použití masti z měsíčku k léčení prvního stupně popálenin a spálenin. Bylo také prokázáno, že měsíček pomáhá zabránit dermatitidě nebo-li zánětu kůže u lidí s rakovinou prsu při radioterapii.

V současné době není měsíček až tak používán k vnitřnímu užívání. Výjimkou je případ, kdy se používá ve velmi malých množstvích v přírodně alternativních přípravcích. Měsíček je obvykle aplikován na kůži. Měsíček je také bezpečný a účinný lék na opruzeniny.

Zánět středního ucha (otitis media) Ušní kapky obsahující měsíček se někdy používají k léčbě ušní infekce u dětí. Několika vědeckými studiemi bylo zjištěno, že nemá žádné vedlejší účinky.

Dostupné formy měsíčku:

Čerstvé nebo sušené květy měsíčku jsou k dispozici v tinkturách, výtažcích, nálevech, mastech a krémech. Produkty z měsíčku by měly být vždy chráněny před světlem ( předejdeme tak rozkladu účinných látek) a vlhkostí a nesmí být používány po 3 letech skladování. Měsíček je obecně považován za bezpečný pro použití na kůži. Neaplikujte ho na otevřené rány bez dohledu lékaře nebo odborníka. Lidé, kteří jsou alergičtí na rostliny sedmikrásky nebo rostliny z čeledi hvězdnicovitých včetně chryzantém a ambrózií, mohou mít také alergickou reakci na měsíček (obvykle kožní vyrážka).

Nejsou známy žádné vědecké zprávy interakcí mezi měsíčkem a konvenčními nebo bylinnými léky.



Jak udělat měsíčkový čaj

Zalijeme 1 šálek vařící vody s 1-2 lžičkami sušených lístků měsíčku. (dvojnásob pro čerstvé lístky) Luhujeme po dobu 10 minut a pak zcedíme. Chcete-li silný nálev, nechte měsíček louhovat jednu hodinu, nebo dokonce přes noc.

A víte, že můžete jíst květní plátky také syrové? Přidejte si tak nějakou barvu do svého salátu!

Další aplikace a použití - zejména pro ženy:

Tak jako roste technika světa i počet jeho obyvatel, tak vzrůstá počet žen, které trpí potížemi ženských orgánů ve stále větší intenzitě. Ženy nejčastěji trpí nemocemi ženských ústrojí, zde je pro ně několik receptů, jak k prevenci, tak k léčbě, z říše rostlin:

 

Čaj proti výtoku:

přeslička..................50 g

květ hluchavky........80 g

květ měsíčku .........50 g

heřmánek................50 g

řebříček...................60 g

kokoška...................50 g

řepík........................40 g

truskavec.................40 g

1 polévkovou lžíci na ¼ l vody, 1 minutu vařit, pít 2x denně.


Směs k výplachům při výtoku:

květ měsíčku...........50 g

přeslička..................50 g

heřmánek.................50 g

šalvěj........................80 g

dubová kůra.............100 g

kontryhel..................60 g

 

Jsou-li měsíčky slabé, pije se čaj:

mochna husí..........................60 g

květ měsíčku.........................50 g

květ červené pivoňky............50 g

průtržník lysý........................50 g

list routy.................................30 g

meduňka................................80 g

 

1 polévkovou lžíci na ¼ l vody, 1 minutu vařit, pít 2x denně.

Jsou-li měsíčky silné, pije se čaj, který je uveden nahoře proti výtoku.

 

Čaj proti potratu:

květ heřmánku.....................50 g

dubová kůra.........................50 g

kořen nátržníku...................30 g

řebříček...............................60 g

kůra Kondurango................80 g

kokoška, pastuší tobolka.....60 g

květ hluchavky....................50 g

květ měsíčku.......................40 g

kořen libečku.......................50 g

1 polévkovou lžíci na ¼ l vody, 2 minuty vařit, pít 2x denně před jídlem.


Zdroj informací:

Ervin Wojnár - „Na loukách roste zdraví: receptář bylinných čajů"

Steven D. Ehrlich NMD &VeriMed Healthcare Network

Healing from home remedies - „Benefits of Calendula"

MaleBone Laing, MD - BibleWay Institute, Deutschland

 

Text: Získejzdraví.cz

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě

Byliny - síla bylin v prevenci i léčbě